DENİZİN ÇÖPLÜĞÜ

Dünün yaşanmışlıkları ile yarının hayalleri arasında duran bugüne ait tutkular, yaratıcılığın en önemli kaynağı.

KONUYA GÖRE SIRALA

ENGLISH - TURKCE

Please reload

Please reload

Bazıları için yalnızca bir fincan kahveden ibaret olan sabah molası, senin için her gün yeniden yazılan bir roman ya da başrolünü oynadığın bir sahne sanatı olabilir.

Günlerdir bu an gelmesin istiyordu.

Ya oturup o kayboluşa şahitlik edecek ya da kaçıp gidecekti.

O’nu son bir defa göremeyecek, son bir defa gülümsemesi ile gülümseyemeyecek, sesini duyamayacaktı.

Ne zor bir seçimdi bu!

Son defa görüp sonsuza kadar kaybetmek ile anılarla dolu mekândan görmeden kaçıp, bir umutla yaşamaya devam etmek.

Dalgalar oturduğu sandalye ile denizi ayıran tahta iskeleye vuruyordu. Suların sesinin hüzünlü olabileceği...

Anlatmaya çalıştığım; Sanat, duyguların farklı formlarda hayata yansıması. Sanatsal formların gündelik hayat içerisindeki yorumları ise: Tasarım…

Gündem çok hızlı değişiyor!

Bilgi çağı dedikleri şey bu muydu?

İletişim hızlandıkça, konuşmalar artıyor.

Konuşmalar arttıkça, konuşanlar artıyor.

Konuşanlar arttıkça, anlaşılmazlıklar artıyor.

Anlayamadığımız ve anlaşılamadığımız için, iletişim kuramıyoruz.

İletişim kuracak konuları yakalayamıyoruz.

İletişim kurabileceğimiz insanları takip edemiyoruz.

Takip edemiyoruz, çünkü durmadan koşuyoruz.

Hareketin hızı arttıkça, mesafeler kısaldıkça,...

Cami ve huzur… Ne zaman kaçmak istesem aklıma ilk gelen yer. Sessiz, sakin, ferah, belki şefkatli bir kucak, belki özlemle hatırlanan güzel anlar.

Çocuktum. Samsun’un Vezirköprü ilçesinde bir mescit vardı.  Vakit namazları için camiye gittiğimizde bizlere çikolata dağıtan stajyer abileri hatırlıyorum. Yıllar sonra yaşım on bir olduğunda bu defa dershanede karşıma çıkan görünüşte farklı ama ruhta aynı abiler. Son gün sabah namazı sonr...

Bir önceki yazıda Türk Lirası simgesinin bahsedildiği gibi özgün bir tasarım değil, tamamıyla kopya olduğunu teknik açıdan analiz etmeye çalışmıştık. 

Kazanan firma ilk ve sonraki açıklamalarında ısrarla tutarsız ifadeler kullanmayı, dinleyeni aldatıcı bilgiler vermeyi ve küstah tavrını sürdürdü. 

 bizde millet olarak tüm bu niteliksiz ve değersiz açıklamaları sineye çekmek zorunda bırakıldık. Maalesef

Daha üzücü olan is...

Türk Lirası simgesini tasarladığını! iddia eden firmanın sözcüsüne ait cümle ile başlamak istiyorum yazıya:

 " Sembolü hazırlarken esinlenme olmadı. Klavyeleri, işaretleri, para birimlerini inceledik. Özgün bir tasarım oldu. "

Aslında tam bu satırda “Yorum Yok!” cümlesi ile yazıyı sonlandırsaydım çok daha anlamlı olacaktı. Bu şekilde düşünmemin nedenini paylaşmaya çalışayım sevgili okuyucu.

Cümleyi beraber analiz edelim.

...

Steve Jobs’un dediği gibi, “Tasarım, insan elinden çıkan yaratımların temelinde yatan ruhtur.” “Aşk ile nefret arasındaki uçurum” olarak da tanımlıyor Tom Peters.

Ve en önemlisi, gelişmelerin asıl muhatapları sanatsal ve mimari kurullar ile o yörede yaşayan, mekanın asıl sahipleri sürecin hiç bir bölümünde müdahil ol(a)madılar. Aynı senaryo, farklı karakterler üzerinden, değişik mekânlarda tekrarlayıp duruyor bu güzel ülkede. Ne ders alıyoruz, ne de çözüm üretebiliyoruz.

İletişim hayatımızın çok önemli bir parçası. İş yerinde, evde, okulda, arkadaş toplantılarında, sokakta, alış verişte, telefonda ve başka zamanlarda sürekli diğer insanlarla etkileşim içerisindeyiz. Bireysel ve toplumsal hayatı doğrudan etkileyen hayati bir konu bu ve gerekli özeni göstermediğimizi düşünüyorum.

Arapçadan dilimize geçen adabı muaşeret, edepli yaşam anlamına gelir. Nezaket, terbiye ve görgü kavramlarının birlikteliğind...

Yeni yıldan bir şeyler bekleyen insanları anlamak yerine, sürekli, beklentiye girilmemesi gerektiğinden, bu tarz günlerin anlamsız olduğundan bahsetmek ve etrafa negatif enerji saçmaktan neden hoşlanıyor insanlar? 

Her geçen yıl daha fazla hızlanan, daha fazla karmaşıklaşan ve insani değerlerini yitiren şu hayatın içerisinde, kendilerine kaçacak bir sebep arayan, küçücük bir değişime susamış insanları neden eleştiriyorlar?

Bırakalım i...

Günlük yaşama dair problemler genellikle iyi tasarlanmamış veya kurgulanmamış süreçlerin sonuçlarıdır. Hayatı zorlaştırmak istiyorsanız, bağlantılı süreçleri ruhsuzlaştırarak işe başlayabilirsiniz. Kesin ve net sonuç alma olasılığınız oldukça yüksektir.

Bu kadar basit mi? Evet.

Problemlere bir şeyi beğenmek ya da beğenmemek şeklinde yaklaşmak sağlıklı bir analiz yöntemi değildir. Estetik ile işlevsellik arasında olmazsa olmaz bir bağl...

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now